ଅବିବାହିତ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ ମନ୍ତବ୍ୟ, ସିଙ୍ଗଲ ମହିଳା ଜଣକ କରିଥିଲେ ଆବେଦନ

ବିନା ବିବାହରେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାତା ହେବାର ପିଟିସନ୍ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କୋର୍ଟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଶ୍ଚିମ ଦେଶ ଭଳି କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | କୋର୍ଟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ବିବାହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆମକୁ ଏହିପରି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | ବାସ୍ତବରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଭି ନଗରତ୍ନା ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟାଇନ ଜର୍ଜ ମସିହଙ୍କ ଦ୍ୱେତ ବେଞ୍ଚ ସମକ୍ଷ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା।

ବିବାହ ବିନା ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ଏକାକୀ ମହିଳା ମା’ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି

ବର୍ତ୍ତମାନର ମାମଲାରେ ଜଣେ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଅବିବାହିତ ମହିଳା ଏହି ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିନା ବିବାହରେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ମା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଶୁଣି ଡବଲ୍ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲା ଯେ ସେ କାହିଁକି ଏପରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ମା ହେବାର ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି | କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ମା ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସେ ବିବାହ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଶିଶୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଶର ଆଇନରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆବେଦନରେ ସରୋଗେସିର ଏହି ନିୟମକୁ ଦିଆଗଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଆଯାଇଥିବା ମାମଲା , ସରୋଗେସିର ଧାରା ୨(ଏସ) କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଆବେଦନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିୟମ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ମା ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ଏମିତି ମହିଳା ଯିଏକି ୩୫ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସର | ଯେଉଁ ମହିଳା ବିଧବା କିମ୍ବା ତାର ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ମା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତେବେ ଏପରି ଏକାକୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ମା ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *